Szlifowanie posadzek

Niezależnie od tego, którego producenta posadzki anhydrytowej wybierzesz pod niektóre rodzaje wykończeń szlifowanie powierzchni będzie wymagane. Poniżej postaramy się Ci to wyjaśnić.

Szlifowanie polega na usunięciu z powierzchni mleczka anhydrytowego

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych klientów posiadamy profesjonalny sprzęt do usuwania mleczka anhydrytowego, które powstaje na powierzchni każdej wylewki anhydrytowej i w niektórych przypadkach musi zostać usunięte dla zwiększenie wytrzymałości powierzchniowej na zrywanie oraz ścinanie.

Dlaczego powstaje mleczko anhydrytowe?

Jakie są sposoby na usunięcie spieku anhydrytowego z powierzchni?
Pod jakie wykończenia szlifowanie jest wymagane i na co wpływa?
Dlaczego nie wybrać wylewki bez mleczka anhydrytowego?

Dowiedz się więcej

Przeczytasz w mniej niż 5 minut

Dlaczego powstaje mleczko anhydrytowe?

Mleczko anhydrytowe inaczej spiek anhydrytowy wytrąca się z anhydrytu w procesie jego wiązania. Jest naturalnie tworzącą się na powierzchni warstwą wody wynikającą z zachodzących podczas wiązania procesów. Mleczko również stabilizuje ten proces, chroniąc przed zbyt szybkim procesem wiązania, które może skutkować rysami na jego powierzchni. Jest nieodłącznym składnikiem posadzki anhydrytowej i nieistnieje możliwość jego wyeliminowania, mimo deklaracji niektórych producentów.

Jakie są sposoby na usunięcie spieku anhydrytowego z powierzchni?

Istnieją dwie możliwości, pierwsza to usunięcie mleczka we własnym zakresie poprzez podrapanie/pozamiatanie szczotką z twardym włosiem i/lub szpachlą. Czynność ta wystarcza pod większość dostępnych na rynku wykończeń m.in. płytki, panel laminowane, panele winylowe etc. Czynności te wykonuje się po około 48 godzinach od wykonania posadzki. Jednak istnieją wykończenia, które wymagają wyższej przyczepności podkładu.
Tutaj pojawia się druga możliwość czyli usunięcie mleczka przez mechaniczne szlifowanie, które wykonuje się specjalistyczną maszyna, do której przymocowane są elementy szlifujące ściągające warstwę około 1-2 mm. Maszyna podłączona jest do zintegrowanego wysokowydajnego odpylacza, który zbiera ściągnięty pył do zbiornika, a następnie worka. Tą usługę przeprowadza się na suchej i wygrzanej wylewce anhydrytowej, najlepiej bezpośrednio przed przystąpienie do klejenia wykończenia.

Pod jakie wykończenia szlifowanie jest wymagane i na co wpływa?

Dlaczego po prostu nie wybrać wylewki bez mleczka anhydrytowego?

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta, taka posadzka nie istnieje. Na wylewce anhydrytowej każdego producenta powstaje warstwa spieku. Faktycznie u niektórych nie jest jest ona widoczna gołym okiem, ponieważ nie tworzy „łuszczącej się” warstwy. Jednak podczas badania wspominanej wyżej wytrzymałości powierzchniowej np. na zrywanie (pull-off) otrzyma się wyniki takie jak na nieszlifowanej powierzchni, więc klejenie bardziej wymagających wykończeń jest opatrzone dużym ryzykiem odspojenia się wykończenia.

Dlaczego to nas powinieneś wybrać do szlifowania posadzki?

Specjalistyczny sprzęt

Używamy specjalistycznego sprzętu który zapewnia wysokość jakość usługi oraz pewność, że spiek zostanie usunięty.

Doświadczenie

Prowadzenie maszyny wymaga doświadczenia, aby powstała powierzchnia była równa i gładka, a mleczko usunięte.

Gwarancja

Gwarantujemy, że po naszej usłudze przyczepność do posadzki będzie na maksymalnym poziomie.

Czas realizacji

Dzięki użyciu odpowiednich narzędzi czas szlifowania to kilka godzin.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mleczko powstaje na każdej wylewce anhydrytowej?

Tak, niezależnie od producenta materiału na wylewce anhydrytowej powstaje mleczko, które w zależność od rodzaju należy usunąć przez szlifowanie bądź pozamiatanie.

Jaki jest koszt szlifowania?

Koszt usunięcia mleczka anhydrytowego przez szlifowanie uzależnione jest od lokalizacji oraz metrażu, ale szacunkowe koszta przy metrażu:

  • powyżej 120 m2 = 10-12 zł/m2
  • poniżej 120 m2 = 1500-1800 zł

Czy podczas szlifowania powstaje dużo pyłu?

Mimo, że stosujemy metodę szlifowania bezpyłowego to jest całkowite uniknięcie jest niemożliwe. Ilość pyłu jest niewielka i po usłudze zazwyczaj wystarczy przewietrzenie pomieszczeń. Natomiast nie zalecamy szlifowania po malowaniu ścian.

Na jakim etapie należy przeszlifować posadzkę anhydrytową?

Wylewkę anhydrytową szlifuje się po jej wysuszeniu oraz wygrzaniu, ponieważ to zapewnia największą efektywność. Najlepiej jest to zrobić bezpośrednio przed klejeniem wykończenia.

Sprawdź również

Wylewki anhydrytowe

Najwyższej jakości, wykonana przez doświadczoną i doskonale przeszkoloną ekipę. Spełniająca najbardziej wygórowane oczekiwania!

Izolacje termiczne

Wykonana przez naszą firmę z najwyższą starannością na najlepszych produktach firmy Termoorganika, której jesteśmy certyfikowanym wykonawcą